W roku 1995 oddział neonatologiczny uzyskał tytuł Szpital Przyjazny Dziecku. Aby uzyskać ten tytuł oddziały muszą spełniać wymogi zawarte w 10 krokach przynajmniej w 80%. Komisja ds. Ocen i Reocen KUKP dokonała w 2009 roku drugiej oceny w oddziale położniczo- noworodkowym czy nadal realizowane są standardy WHO/ UNICEFF zawarte w „10 kroków do udanego karmienia piersią". Szpital nadal utrzymał tytuł " Szpitala Przyjaznego Dziecku". W dniach 15.02 - 01.03.2015r. przeprowadzono, jak co roku monitoring sprawdzający standardy wymagane w „Szpitalu Przyjaznym Dziecku". Reocena potwierdziła, że Szpital spełnia nadal wszystkie wymagania. Liczba matek karmiących wyłącznie piersią wynosi w naszym oddziale 92,5 %, jest to bardzo dobry wynik. Z zagadnieniami postępowania wspierającymi karmienie piersią zaznajomiony jest cały personel. Zasady postępowania wiszą na każdej sali matek i w salach patologii ciąży. Szkolenia personelu odbywają się na bieżąco. Personel pomaga matkom w rozpoczęciu karmienia piersią w ciągu 2 godziny po urodzeniu dziecka. Wszystkie matki otrzymują ustną i pisemną informację jak utrzymać laktację. Wszystkie matki przebywają na sali razem z dziećmi.

10 kroków:

  1. krok - Sporządzić na piśmie zasady postępowania sprzyjające karmieniu piersią i zapoznać z nimi cały personel.
  2. krok - Przeszkolić wszystkich pracowników tak, aby mogli realizować powyższe zasady.
  3. krok - Informować wszystkie kobiety ciężarne o korzyściach karmienia piersią i postępowaniu podczas karmienia.
  4. krok - Pomagać matkom w rozpoczęciu karmienia piersią w ciągu 0,5 godzin po urodzeniu
  5. krok - Praktycznie nauczyć matki /zademonstrować/ jak należy karmić piersią i jak utrzymać laktację nawet jeśli będą oddzielone od noworodków.
  6. krok - Nie karmić i nie poić noworodków niczym poza pokarmem kobiecym z wyjątkiem szczególnych wskazań medycznych.
  7. krok - Stosować system rooming - in umożliwiający matce przebywać razem z dzieckiem w pokoju od urodzenia przez całą dobę.
  8. krok - Zachęcać i ułatwiać karmienie piersią na żądanie.
  9. krok - Nie podawać smoczka niemowlętom karmionym piersią.
  10. krok - Angażować się w tworzenie i pracę grup kobiet wspierających się w karmieniu piersią i kierować do nich karmiące matki wypisane ze szpitala lub zorganizować dla nich formy opieki i wsparcia.

 

certyfikat SPD

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top