szpital bez bólu

W dniu 5 kwietnia 2017 roku, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, ponownie uzyskał certyfikat „Szpital bez bólu” przyznany przez Polskie Towarzystwo Badania bólu wraz z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym, Towarzystwem Chirurgów Polskich i Polskim Towarzystwem Ortopedycznym
i Traumatologicznym.

             Program „Szpital bez Bólu” jest pierwszym projektem, który obejmuje pacjentów po zabiegach operacyjnych, przyczynia się do ograniczenia cierpienia i uśmierzania bólu pooperacyjnego.

Dyrekcja ZZOZ w Cieszynie postanowiła przystąpić do programu „Szpital bez Bólu” w trosce o jakość opieki i komfort pacjentów leczonych w naszej placówce. Warunkiem otrzymania certyfikatu było:

  1. Przeszkolenie lekarzy anestezjologów, lekarzy zabiegowych, pielęgniarek i położnych  w zakresie uśmierzania bólu pooperacyjnego.
  2. Wprowadzenie standardu leczenia bólu.
  3. Wprowadzenie standardu monitorowania natężenia bólu.
  4. Informowanie pacjentów przyjmowanych do zabiegów operacyjnych o możliwościach metodach bólu.

W naszym szpitalu, pacjent przyjmowany do zabiegu operacyjnego jest informowany, że ból jest konsekwencją operacji lecz istnieją skuteczne metody jego uśmierzania. Pacjent sam określa natężenie bólu za pomocą skali numerycznej od 0 do 10, gdzie „0’ oznacza brak bólu, a „10” ból nie do zniesienia (u dzieci uśmiechnięte i smutne buzie słoneczka). Pomiar odbywa się co 6 godzin. Wynik zapisywany jest w karcie leczenia bólu, pacjent systematycznie otrzymuje leki przeciwbólowe stosownie do odczuwalnego bólu.

Należy pamiętać, że bólu pooperacyjnego nie można całkowicie wyeliminować, a jedynie starać się go uśmierzyć poprzez wykorzystanie różnorodnych metod i leków przeciwbólowych.

Wśród polskich lekarzy ciągle panuje przekonanie, że ból jest nieodzowną częścią choroby, że musi towarzyszyć operacji i że trzeba go znosić. Tymczasem jest on nie tylko niepotrzebnym cierpieniem, ale też zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych – jak zaburzenia krążenia czy oddychania, które wydłużają pobyt chorego w szpitalu. Ponadto, stres związany z bólem może prowadzić do depresji i osłabić odporność, co również spowalnia rekonwalescencję. Co roku, około 200 tysięcy pacjentów (wg prof. J. Dobrogowskiego, Polskie Towarzystwo Badania Bólu) pozostaje dłużej w szpitalach z powodu komplikacji wywołanych po operacji. To generuje ogromne koszty, bo hospitalizacje są jednym z najdroższych elementów terapii. W Europie koszty źle leczonego bólu szacuje się na 34 miliardy Euro. Około 60% pacjentów po przebytych zabiegach operacyjnych, odczuwa silne dolegliwości bólowe, które nie są uśmierzane we właściwy sposób. Pooperacyjne leczenie bólu, nie ma wyceny punkowej i nie jest przez płatnika opłacane, mimo, że wymaga dodatkowego sprzętu (np. cewnika zewnątrzoponowego) oraz pracy personelu lekarskiego
i pielęgniarskiego.

Przyznanie naszej placówce certyfikatu „Szpital bez Bólu” jest nie tylko świadectwem wprowadzenia najwyższych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego, lecz także potwierdzeniem troski, z jaką personel podchodzi do pacjentów.

szpital_bez_bolu

Certyfikat szpital bez bólu

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top