Aktualności

Dokładnie dwa lata temu, 10 grudnia 2019 roku, w Szpitalu Śląskim w Cieszynie uruchomione zostało nowoczesne, całodobowe lądowisko dla helikopterów ratunkowych. Jest to najwyżej położne względem terenu lądowisko w Polsce, a w ocenie pilotów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego jedno z najlepszych w całym kraju.

IMG 20191023 074822a


Budowa lądowiska to jedna z kluczowych inwestycji Szpitala Śląskiego w ostatnich latach. Dzięki temu historycznemu projektowi o wartości ponad 11 mln złotych Szpitalny Oddział Ratunkowy, udzielający rocznie pomocy 33 tys. pacjentów, stał się jednym z najlepiej wyposażonych i skomunikowanych oddziałów ratunkowych w Polsce. W ramach tego budżetu zmodernizowano i doposażono SOR oraz zrealizowano kompleksowe zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku Pawilonu Łóżkowego.
Dotychczas na lądowisku cieszyńskiej placówki odbyło się ponad 50 lądowań, dzięki którym zyskano cenne minuty, które podczas transportu osób w stanie zagrożenia życia i zdrowia mają istotne znaczenie. Dzięki tej kluczowej inwestycji personel medyczny może ratować życie Pacjentów, którzy w szybki i bezpieczny sposób zostają zaraz po wylądowaniu śmigłowca przewożeni na zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy. W przypadku niemożliwości leczenia w Szpitalu Śląskim, Pacjenci są transportowani do ośrodka o wyższej referencyjności.
Szpital Śląski, mimo niełatwej sytuacji finansowej w ochronie zdrowia, musiał podjąć się tej inwestycji, bowiem zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, placówka musi dysponować własnym lądowiskiem. Niespełnienie tego wymogu do dnia 31.12.2021 r. skutkowałoby zamknięciem cieszyńskiego SOR-u i przekształceniem go w Izbę Przyjęć.
Podjęto więc decyzję o budowie lądowiska wyniesionego, czyli zlokalizowanego na budynku pawilonu łóżkowego szpitala. Koncepcja ta jest najbezpieczniejsza zarówno dla Pacjentów, personelu medycznego, jak i pilotów helikopterów ratunkowych.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym przygotowanym z okazji drugiej rocznicy uruchomienia lądowiska oraz materiałem zdjęciowym.
Zamieszczone zdjęcia wykonane zostały przez Śp. Bogusława Mazurka – członka Rady Społecznej Szpitala Śląskiego w Cieszynie, który z ogromnym zainteresowaniem śledził wszystkie etapy budowy lądowiska, począwszy od prac projektowych, pozyskanie środków aż po efekt końcowy.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top