Aktualności

Szpital Śląski w Cieszynie podsumowuje miniony 2021 rok z radością – a to wszystko za sprawą 689 dzieci, które przyszły na świat w cieszyńskiej placówce. Podobnie jak rok wcześniej, na świecie powitano zdecydowanie więcej, bo aż 360 chłopców. Dziewczynek z kolei było 329. Najwięcej, aż 68 dzieci, urodziło się wraz z początkiem lata. Zebrane dane potwierdzają, że przyszłe Mamy z Cieszyna i okolic chętnie wybierają Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Śląskiego w Cieszynie na miejsce porodu.

Blok porodowy Szpital Śląski

Emilia, Igor i Nikodem najpopularniejszymi imionami w Cieszynie

Jak wynika z informacji Urzędu Miasta w Cieszynie, w 2021 roku rodzice dla swoich pociech najchętniej wybierali takie imiona jak: Emilia, które nosi aż 19 dziewczynek oraz Igor i Nikodem, które nadane były 17 chłopcom. W czołówce popularnych imion znalazły się także: Lena (14 razy), Zofia (12 razy) i Jakub (14 razy). Co ciekawe, do oryginalnych i nietypowych imion, które nadano cieszyńskim maluchom należą: Frida, Brajan, Gniewko, Nelia, Kaj i Luna.


689 powodów do dumy na cieszyńskiej porodówce


W 2021 roku w Szpitalu Śląskim w Cieszynie urodziło się w sumie 689 dzieci. Najwięcej urodzeń miało miejsce w czerwcu – na świecie wówczas powitano 68 maluszków. Z kolei najmniej, bo 38 dzieci, przyszło na świat w styczniu, wraz z początkiem 2021 roku.
Każde dziecko, które przychodzi na świat w naszym szpitalu to dla personelu ogromna radość i powód do dumy. W tym roku mogliśmy powitać aż 689 maluszków. Cieszymy się, że pomimo trudnej sytuacji epidemicznej tyle kobiet zdecydowało się urodzić w naszej placówce mówi Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie i dodaje: – Dokładamy wszelkich starań, aby nasze Pacjentki mogły czuć się komfortowo i bezpiecznie podczas porodu oraz pierwszych dni życia ich dziecka. Dbałość o najwyższą jakość opieki okołoporodowej i świadczenie profesjonalnej opieki medycznej, to dla nas kwestie priorytetowe. W Szpitalu Śląskim funkcjonuje profesjonalny Oddział Ginekologiczno-Położniczy wraz z traktem porodowym oraz Oddział Neonatologiczny, którego wykwalifikowany personel sprawuje specjalistyczną opiekę nad noworodkami.
Znaczna większość porodów w 2021 roku odbyła się siłami naturami. Na świat przyszło także 13 noworodków przedwcześnie urodzonych. Do 689 porodów na cieszyńskiej porodówce, warto dodać także 6 urodzeń pozaszpitalnych. 2 z nich miały miejsce w karetce tuż przed przyjazdem do szpitala, a 4 porody odbyły w warunkach domowych. Młode Mamy wraz z maluszkami trafiły następnie do cieszyńskiej placówki.
Rok 2021 na naszym bloku porodowym przyniósł wiele chwil szczęścia, wzruszenia i spełnienia. W naszej pracy ogromną uwagę przywiązujemy do budowania relacji z Pacjentką. Nieustanne wsparcie, pomoc i wzajemne zaufanie na każdym etapie porodu i tuż po nim są kluczowe w opiece nad Mamą i maluszkiem. Staramy się, aby pobyt w szpitalu dla Pacjentek był jak najmniej stresujący. Z tego też powodu chcieliśmy, aby jak najszybciej powróciła możliwość porodów rodzinnych po przerwie spowodowanej pandemią. Od lutego 2021 roku porody z osobą towarzyszącą są cały czas możliwe. Dziękujemy naszym Pacjentkom za zaufanie, jakim nas darzą podsumowuje mgr Beata Kubok, Położna Oddziałowa Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
W porównaniu do 2020 roku, na cieszyńskiej porodówce urodziło się o 76 dzieci więcej. Zaznaczyć jednak należy, że w 2020 roku działalność Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Neonatologicznego przez 2 tygodnie była czasowo zawieszona z powodu prowadzonych prac remontowych, aby zadbać o jak najlepsze warunki dla Pacjentek i przyszłych Mam rodzących w szpitalu.


Profesjonalna opieka medyczna nad Mamą i noworodkiem


Przyszłe Mamy chętnie wybierają Oddział Ginekologiczno-Położniczy cieszyńskiego szpitala na miejsce porodu oraz doceniają troskliwą opiekę położniczą i lekarską, kontakt z personelem i nowocześnie wyposażone sale porodowe. Na bloku porodowym cała uwaga personelu skupiona jest na potrzebach Przyszłej Mamy i jej dziecka. Pacjentki mogą korzystać z wielu naturalnych metod łagodzenia bólu. Kluczowym elementem dla Mamy i noworodka jest także kontakt „skóra do skóry” tuż po porodzie, do którego placówka przywiązuje dużą wagę. Doświadczony personel przez całą dobę udziela młodym Mamom wsparcia, dba o to, aby noworodek jak najwięcej czasu przebywał z Mamą oraz pomaga w rozpoczęciu opieki nad noworodkiem. Szpital stale zaangażowany jest także w propagowanie prawidłowego karmienia piersią. Położne i pielęgniarki edukują kobiety w zakresie laktacji. Służą także wsparciem i pomocą w ewentualnych problemach, dzięki czemu zwiększają skuteczność karmienia sposobem naturalnym, co z kolei wpływa korzystnie na zdrowie nowonarodzonych dzieci.
Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Śląskiego jest oddziałem o I stopniu referencyjności. Oznacza to, że zostaje zapewniona opieka Pacjentkom w ciąży prawidłowej i niepowikłanej, rodzącym w terminie oraz zdrowym, donoszonym noworodkom, a także dzieciom urodzonym w 35-37 tygodniu ciąży. Oddział współpracuje jednak ze wszystkimi ośrodkami o wyższym stopniu referencyjności. Atutem cieszyńskiej placówki jest także dobrze wyposażony Oddział Neonatologiczny, który otacza opieką najmłodszych Pacjentów szpitala tuż po porodzie. W przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych personel oddziału zapewnia specjalistyczną pomoc. Bardzo istotne dla zdrowia i bezpieczeństwa noworodków są także liczne badania wykonywane zaraz po urodzeniu – w tym bezpłatny test w kierunku SMA.


Wiadomości z 9. piętra, czyli porodówka na Facebooku


Cieszyńska porodówka stale się rozwija i podejmuje kolejne działania, w trosce o jak najlepszą opiekę medyczną dla Pacjentek i ich dzieci. W działalności oddziału kluczowa jest także szeroko pojęta edukacja przyszłych rodziców. Z inicjatywy położnych na profilu na Facebooku Szpitala Śląskiego w Cieszynie powstał specjalny cykl pod nazwą „Wtorki z Cieszyńską Porodówką”. Raz w tygodniu, we wtorek przed południem, zespół Oddziału Ginekologiczno-Położniczego publikuje zagadnienia dotyczące edukacji okołoporodowej, porady ciążowe i porodowe, a także informacje o przygotowaniu się do powitania Maleństwa na świecie. Cykl edukacyjny jest lubiany i polecany przez przyszłych, jak i świeżo upieczonych rodziców.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top