Aktualności

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest co roku 7 kwietnia. Z tej okazji w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyła się uroczystość połączona z obchodami Dnia Pracownika Służby Zdrowia. W uroczystości wzięli udział Mieczysław Szczurek, starosta cieszyński, Stanisław Kubicius, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, Anna Suchanek, Przewodnicząca Komisji Zdrowia, Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie oraz przedstawiciele Powiatu Cieszyńskiego i Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

 MG 8233a

Poza walką z pandemią COVID-19, dzisiejszy świat mierzy się z takimi problemami jak zanieczyszczenie środowiska i choroby, które z tego faktu wynikają takie jak choroby układu oddechowego czy układu krążenia. W Światowym Dniu Zdrowia Światowa Organizacja Zdrowia chce zwrócić uwagę na potrzebę podjęcia pilnych działań ‎‎, by utrzymać w zdrowiu zarówno ludzi, jak i planetę. Stąd hasło tegorocznych obchodów Dnia Zdrowia to "Nasza planeta, nasze zdrowie".
Według szacunków WHO z przyczyn środowiskowych rocznie umiera ponad 13 milionów ludzi. Głównym zagrożeniem dla zdrowia jest kryzys klimatyczny. Obserwuje się coraz wyższe średnie temperatury, dalej i szybciej rozprzestrzeniają choroby zakaźne. Ekstremalne zjawiska pogodowe, klęski żywiołowe, degradacja gleby i niedobór wody pitnej powodują przesiedlenia ludzi i negatywnie wpływają na ich zdrowie. Należy zatem podnieść świadomość, że zdrowie jest również zależne od naszego środowiska. W trosce o planetę należy pamiętać o segregowaniu odpadów i ograniczaniu ich produkowania, korzystaniu z bawełnianych toreb na zakupy i butelek wielorazowego użytku. Należy spożywać więcej świeżych produktów, a mniej żywności przetworzonej, wybierać rower, komunikację miejską zamiast samochodów. Dbając o planetę, dbamy równocześnie o własne zdrowie.
Uroczystość obchodów Światowego Dnia Zdrowia połączona jest z obchodami Dnia Pracownika Służby Zdrowia i jest okazją do przyznania wyróżnień zasłużonym w ochronie zdrowia.
W tym roku honorowe odznaki Ministra Zdrowia odebrali: Wanda Biedrawa - pielęgniarka, Irena Fluder-Kudzia – terapeuta, Krystyna Fudala – pielęgniarka, Bożena Lipowska – pielęgniarka, lek. Jolanta Macura – lekarz, dr n.med. Agnieszka Misiewska-Kaczur – Z-ca Dyrektora ds. Medycznych, dr n. med. Tomasz Rutkowski – Ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, lek. Krzysztof Włodarski – Z-ca Ordynatora Oddziału Pediatrycznego , Jerzy Stanieczek – wieloletni Zastępca Dyrektora oraz Adam Śliż – Z-ca Dyrektora ds. Techniczno-Gospodarczych.

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top