Aktualności

Podczas uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP, która odbyła się 2 maja 2022 roku w Warszawie, Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe działaczom polonijnym za wybitne zasługi w obronie godności i praw człowieka, za niesienie pomocy humanitarnej osobom potrzebującym, dotkniętym konfliktem zbrojnym na Ukrainie oraz za działalność na rzecz środowisk polonijnych. Odznaczeniem uhonorowany został doktor Sergiusz Stanisław Prokopiuk - prezes Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu, który z początkiem maja rozpoczął pracę w Oddziale Neurologicznym Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

005 Para Prezydencka Dzien Flagi Belweder 20220502 GJB 2397x

Fot. Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 

Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych odbyła się na dziedzińcu Belwederu. Prezydent Andrzej Duda podczas przemówienia podziękował wszystkim odznaczonym za "wspaniałą i niezwykłą działalność, którą realizują, często ryzykując życiem na terenach, gdzie toczy się wojna". – Z całego serca jestem za to wdzięczny – mówił Prezydent podczas uroczystości. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony doktor Sergiusz Stanisław Prokopiuk - Prezes Stowarzyszenia Lekarzy Polskiego Pochodzenia na Wołyniu, który z początkiem maja rozpoczął pracę w Oddziale Neurologicznym Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Honorowe odznaczenie zostało przyznane za zaangażowanie w pomoc medyczną poszkodowanym przez wojnę w Ukrainie.

Państwowymi odznaczeniami uhonorowani zostali także: Krystyna Marianna Księżopolska Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Ludmiła Kostuszewicz i Maria Ziembowicz Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej; Lesia Jermak i Walentyna Jusupowa Złotym Krzyżem Zasługi.

Ponadto, podczas ceremonii wręczono Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego, a także Flagę Państwową, którą otrzymali przedstawiciele organizacji polskiej mniejszości narodowej na Wschodzie: Związek Polaków na Białorusi, Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie oraz Związek Polaków na Ukrainie.

Wszystkim odznaczonym składamy serdeczne gratulacje! Przekazujemy wyrazy uznania dla ofiarnej działalności doktora Sergiusza Stanisława Prokopiuka.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top