Oddział Otolaryngologiczny

znajduje się na 4. piętrze Pawilonu Łóżkowego

Ordynator Oddziału - lek. Rafał Jękot

Pielęgniarka Oddziałowa – mgr Dominika Chudy
 

Telefon: centrala 33/ 8549200

Dyżurka lekarzy - wew. 441

Dyżurka pielęgniarek - wew. 442 

Pracownia audiologii - wew. 665

 

 

Personel oddziału
Lek. Rafał Jękot - specjalista laryngolog, lek. anestezjologii i intensywnej opieki medycznej. 
Lek. Aleksandra Gawlik - laryngolog,
Lek. Rafał Bieszczanin - specjalista otolaryngologii, specjalista audiologii klinicznej 
Lek. Ewa Habelak - specjalista otolaryngologii
dr n. med. Tomasz Grzegorzek - specjalista otolaryngologii
doc. dr n.med. Paweł Sowa - specjalista otolaryngologii

Pielęgniarka oddziałowa: Dominika Chudy

Stałą opiekę nad chorymi pełni osiem doskonale wyszkolonych i systematycznie podnoszących swoje kwalifikacje pielęgniarek, które dodatkowo legitymują się wieloletnim doświadczeniem w pracy na oddziale laryngologicznym.
 
Charakterystyka oddziału 

Rocznie jest w nim hospitalizowanych ponad 850 chorych. W strukturze oddziału znajduje się sala zabiegowa do wykonywania zabiegów w znieczuleniu miejscowym. Natomiast zabiegi w znieczuleniu ogólnym wykonywane są w bloku operacyjnym w Pawilonie Diagnostyczno-Zabiegowym.
Oddział świadczy usługi medyczne w zakresie diagnostyki, leczenia zachowawczego i operacyjnego schorzeń: nosa, gardła, krtani i uszu u dorosłych, pracując na sprzęcie najnowszej generacji.
Na naszym oddziale wykonuje się wysokospecjalistyczne zabiegi mikrochirurgiczne na strunach głosowych dzięki posiadaniu aparatury takiej jak optyka Kleinsassera
Na wyposażeniu sali operacyjnej znajdują się zestawy do funkcjonalnych endoskopowych operacji zatok przynosowych (FESS) z torami wizyjnymi, które są umożliwiają operacje w pełnym zakresie.
Przy operacji guzów slinianek przyusznych w przebiegu nerwu twarzowego korzystamy z neuromonitoringu
Rocznie wykonywanych jest ponad 450 zabiegów z zakresu nosa, gardła, krtani.
W tym:
- w zakresie nosa i zatok przynosowych wykonuje się m.in. usuwanie guzów, ciał obcych, polipów, korekcji przegrody nosa i małżowin nosowych, operacje zatok przynosowych,
- w zakresie gardła przeprowadza się usuwanie migdałków podniebiennych i gardłowych,usuwanie guzków w obrębie jamy ustnej i gardła usuwanie kamieni z przewodów ślinowych i ślinianek, guzów ślinianek, guzów szyi i torbieli szyi, częściowe i całkowite usunięcie krtani,
- w zakresie uszu usuwane są zmiany w obrębie ucha zewnętrznego, środkowego,przeszczepy błony bębenkowej, wykonuje się drenaż ucha środkowego oraz operacje tympanoplastyczne.

Dzięki ścisłej współpracy z Zakładem Anatomii Patologicznej i Zakładem Radiologii wykonuje się biopsję gruboigłową guzów głowy i szyi. Dzięki temu oddział rozwinął zarówno diagnostykę jak i leczenie chorób nowotworowych. Poradnia onkologiczna również rozszerzyła poradnictwo w zakresie chorób górnych dróg oddechowych.
Oddział Otolaryngologiczny specjalizuje się również w diagnozowaniu i leczeniu przyczyn centralnych i obwodowych zaburzeń równowagi, niedosłuchu i porażeń nerwu twarzowego.
Po za tym, lekarze oddziału otolaryngologicznego udzielają licznych konsultacji i porad (około 2000 rocznie) dla wszystkich oddziałów Szpitala Śląskiego oraz innych jednostek organizacyjnych posiadających umowy z ZZOZ w Cieszynie.
Kontynuację specjalistycznego leczenia oraz kontrolę efektów leczenia szpitalnego zapewnia pacjentom prowadzona przez lekarzy oddziału poradnia laryngologiczna, która przyjmuje pacjentów we wtorki, środy i czwartki.
Oddział zatrudnia specjalistę z zakresu audiologii dzięki czemu poziom usług z zakresu diagnostyki i leczenia zawrotów głowy jest na wysokim poziomie.
Strukturę oddziału uzupełnia Pracownia Audiologii i Badań Równowagi, w której przeprowadza się subiektywne i obiektywne badania słuchu, w tym badania progowe tonalne, testy nadprogowe, audiometrię słowną (mowy), tympanometrię. Badania te umożliwiają ocenę ucha środkowego, wewnętrznego i diagnozowanie niedosłuchu. Pracownia specjalizuje się w wykonywaniu badań pozwalających na ocenę narządu przedsionkowego. Badaniami tymi są elektronystagmografia oraz próby błędnikowe, które pracownia wykonuje odpłatnie dla pacjentów z całego powiatu cieszyńskiego i sąsiednich.

Plany na przyszłość
Dzięki dotacjom unijnym oraz pomocy fundacji takich jak Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oddział stale uzupełnia i unowocześnia sprzęt, będący na wyposażeniu oddziału oraz sal operacyjnych.


Historia
Oddział Otolaryngologiczny utworzono w 1949 roku. Jego pierwotną siedzibą był Pawilon IV, zaś począwszy od 1952 r. pierwsze piętro Pawilonu I. W kwietniu 2012 roku oddział został przeniesiony na 4 piętro Pawilonu Łóżkowego. Do 1977 roku oddziałem kierował Florian Smykowski, potem kolejno: lek. Zbigniew Świerczyński, Antoni Turczyniak i Andrzej Miodoński. Od 1980 roku funkcję Z-cy ordynatora pełniła lek. Janina Kaczmarczyk. W 2016 r. z-cą ordynatora został lek. Rafał Jękot, a w 2020 r. został ordynatorem.

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top