Oddział Ginekologiczno - Położniczyunicef3

znajduje się na 8. piętrze Pawilonu Łóżkowego, działa całą dobę 

Ordynator: dr n. med. Tomasz Rutkowski

Położna oddziałowa: mgr Beata Kubok

Z-ca położnej oddziałowej: Beata Korpysa

 

Telefon: centrala  33/ 8549200

Pokój lekarski odcinek ginekologiczno-położniczy - wew. 401

Dyżurka położnych odcinek ginekologiczny - wew. 405

Dyżurka położnych odcinek położniczy - wew. 412

Położna Oddziałowa - wew. 403

 

Blok porodowy (9. piętro)

Lekarz dyżurny - wew. 416

Stanowisko położnych - wew. 417

Plik do pobrania: Co warto mieć ze sobą w torbie do porodu?

 
Personel:
Doświadczona i wykwalifikowana kadra Oddziału Ginekologiczno-Położniczego każdego dnia otacza Pacjentki fachową opieką medyczną i zapewnia im wsparcie podczas hospitalizacji. W Oddziale pracuje 11 lekarzy specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa. Pięciu z nich posiada tytuł dr nauk medycznych, pięciu posiada II stopień specjalizacji z ginekologii i położnictwa.
Zespół Oddziału Ginekologiczno-Położniczego tworzy 37 profesjonalnych i wykwalikowanych położnych. 19 położnych posiada tytuł magistra, 20 tytuł licencjata położnictwa i ginekologii. Ponadto 18 osób dokumentuje się tytułem specjalisty pielęgniarstwa położniczo-ginekologicznego, a także edukatora do spraw laktacji.
Personel Oddziału Ginekologiczno-Położniczego stale uczestniczy w licznych szkoleniach, podnosi swoje kwalifikacje zawodowe i zdobywa nową wiedzę.

Certyfikaty i wdrażane procedury:

Szpital Śląski w Cieszynie już w 1995 r. został odznaczony tytułem „Szpitala przyjaznego dziecku”. Wiąże się to przede wszystkim z profesjonalnym przeszkoleniem wszystkich pracowników Oddziału oraz gwarancją najwyższej jakości opieki medycznej dla kobiet i karmiących matek. Warto również wspomnieć, że personel stale jest zaangażowany w propagowanie prawidłowego karmienia piersią. Położne i pielęgniarki stale wspierają Pacjentki w ewentualnych problemach z laktacją, dzięki czemu zwiększają skuteczność karmienia sposobem naturalnym, co z kolei wpływa korzystnie na zdrowie nowo narodzonych dzieci.
Opis:
Oddział Ginekologiczno-Położniczy podzielony jest na dwie części. Odcinek ginekologiczny realizuje terapię i diagnostykę, zarówno w trybie zabiegów krótkoterminowych, jak i pobytów wymagających skomplikowanego leczenia operacyjnego. Zakres leczenia operacyjnego obejmuje onkologię ginekologiczną, zaburzenia statyki narządu rodnego oraz uroginekologię.
Oddział  dysponuje nowoczesnym sprzętem do wykonywania operacji laparoskopowych. Dzięki mniejszej inwazyjności, mniejszemu pooperacyjnemu odczynowi bólowemu oraz znacznie krótszym pobytom w szpitalu, operacje te zyskały na znacznej popularności w ostatnich latach. Szczególnie w odniesieniu do chirurgicznego leczenia łagodnych zmian jajników (torbiele), jak również w diagnostyce i leczeniu niepłodności. Przy odpowiedniej kwalifikacji pacjentek możliwe są również znacznie bardziej skomplikowane operacje ginekologiczne, które do tej pory w Szpitalu Śląskim były wykonywane tylko w sposób tradycyjny. W zakresie operacji laparoskopowych cieszyński Oddział Ginekologiczno-Położniczy współpracuje również z innymi ośrodkami laparoskopowymi w województwie śląskim.
Odcinek Położniczy przygotowany jest do sprawowania kompleksowej opieki nad Pacjentkami ciężarnymi, rodzącymi oraz w pierwszych dniach połogu. Pacjentki przebywają w komfortowych, 2-osobowych salach z dostępem do łazienki i WC. Sale wyposażone są w kąciki do pielęgnacji noworodka. Mama całą dobę przebywa z dzieckiem i pod okiem personelu uczy się opieki i pielęgnacji noworodka. Sale wyposażone są w ruchome łóżeczka, które zapewniają wygodne poruszanie się matki z dzieckiem.
Oddział Ginekologiczno-Położniczy Szpitala Śląskiego w Cieszynie jest oddziałem o I stopniu referencyjności. Oznacza to, że w Oddziale zapewniona zostaje opieka Pacjentkom w ciąży prawidłowej i niepowikłanej, rodzącym w terminie oraz zdrowymi, donoszonymi noworodkami, noworodkami urodzonymi w 35-37 tygodniu ciąży. Oddział współpracuje jednak ze wszystkimi ośrodkami o wyższym stopniu referencyjności. Zakres współpracy to diagnostyka i leczenie pacjentek.
Oddział jest wyposażony w aparat USG Voluson 730, laparoskop, kolposkop, nowoczesne aparaty USG (system Monako).
Na oddziale przeprowadzane są regularne szkolenia dla lekarzy i położnych. 
W planach kładzie się nacisk na rozwój leczenia onkologicznego oraz wprowadzenie certyfikowanych badań prenatalnych.
W dobie pandemii COVID-19 w 2020 roku uruchomiony został także odcinek zakaźny. Jest to specjalnie wydzielona, odseparowana część sal z dostępem do łazienki oraz toalety dedykowany pacjentkom oczekującym na wynik wymazu w kierunku SARS-CoV-2, Pacjentkom posiadającym wynik nierozstrzygający, Pacjentkom z wynikiem pozytywnym.

Blok Porodowy

Opis:
Blok porodowy zlokalizowany jest na 9. piętrze Pawilonu Łóżkowego i działa całą dobę. Składa się z 4 pokoi narodzin (sal porodowych) oznakowanych numerami od 1 do 4.
W obrębie Bloku Porodowego znajduje się również 5-cio osobowa, obserwacyjna sala przedporodowa, gdzie Pacjentki – Przyszłe Mamy pod czujnym okiem położnych oczekują na rozwinięcie się czynności skurczowej.
We wszystkich pokojach narodzin zainstalowano system nadzoru czynności życiowych dziecka oraz akcji skurczowej (KTG) Philips. System pozwala na monitorowanie Pacjentki bez konieczności obecności personelu medycznego bezpośrednio w pokoju.
Wszystkie sale porodowe wyposażone są w łazienki z prysznicem. We wszystkich pokojach narodzin znajdują się nowoczesne łóżka porodowe dające Pacjentce możliwość przyjęcia dowolnej, komfortowej pozycji. Na ścianie jednego z pokoi narodzin (nr 4) zainstalowano drabinkę służącą rozciąganiu ciała. Ponadto, wszystkie rodzące mają dostęp do stołka porodowego, worka sako, radia oraz piłki porodowej. 

W razie konieczności podania Pacjentce tlenu, pokoje wyposażone są w komplet ujęć gazów medycznych. W każdym pokoju dostępny jest również zestaw reanimacyjny. Dla zapewnienia najwyższych standardów bezpieczeństwa rodzącej i jej dziecka w ramach traktu porodowego znajduje się nowoczesna sala cięć cesarskich.

Znajdujące się na bloku porodowym stanowisko noworodkowe wyposażone jest w nowoczesny sprzęt gwarantujący maksymalne bezpieczeństwo i jak najlepszą opiekę medyczną, tj: lampa ogrzewcza ze specjalnym czujnikiem bezpieczeństwa gwarantującą utrzymanie optymalnej temperatury, ssak oraz specjalne urządzenie umożliwiające natychmiastowe podjęcie akcji resuscytacyjnej: Neopuff. Urządzenie posiada regulację oraz możliwość stałego ustawienia szczytowego ciśnienia wdechowego (PIP), oraz precyzyjnego ustawienia ciśnienia końcowo-wydechowego (PEEP). Pozwala to na wentylację przy parametrach ściśle zalecanych, utrzymanie odpowiedniej czynnościowej pojemności zalegającej płuc (FRC), bez ryzyka rozerwania czy zapadnięcia się pęcherzyków płucnych.
Na Bloku Porodowym realizowany jest standard opieki okołoporodowej, a także procedura farmakologicznego znieczulania porodu.
Szczegółowych informacji dotyczących organizacji oddziału, realizowania standardu okołoporodowego oraz odpowiedzi na nurtujące pytania, udziela położna oddziałowa pod nr wew. 403.
Przypominamy, że Oddział Ginekologiczno-Położniczy nie pobiera od Rodzących jakichkolwiek opłat!

{youtube}nXwywXawZ7g{/youtube}

https://youtu.be/nXwywXawZ7g

https://youtu.be/SR4f7aRQkh8

 

 

 

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top