Oddział Dermatologiczny

znajduje się w budynku B (pawilon łóżkowy) na 5 piętrze

 
Lekarz kierujący oddziałem -
lek. med. Krystyna Krasnodębska-Gorycka

Z-ca ordynatora - lek. med. Anna Kotula-Hatala

Pielęgniarka oddziałowa – mgr Anna Piekar


Telefon: centrala 33/ 8549200

Dyżurka ordynatora - wew. 245

Dyżurka pielęgniarek - wew. 247

 

 

Personel Oddziału.
lek. med. Krystyna Krasnodębska-Gorycka, Ordynator Oddziału od 2019 r., lek. med. Anna Kotula-Hatala, z-ca Ordynatora od 2019 r.


Asystenci: lek. Olga Grygierzec, lek. Magdalena Dłużewska, lek. Joanna Pagacz, lek. Paulina Bieniasz-Hojka

Lekarze rezydenci: lek. Gabriela Dzido, lek. Magdalena Madetko


Pielęgniarka oddziałowa - mgr Anna Piekar - absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu ŚUM w Katowicach, posiada specjalizację z zakresu pielęgniarstwa diabetologicznego.
Z-ca pielęgniarki oddziałowej - mgr Magdalena Caputa


Charakterystyka oddziału.
Najczęściej leczone dolegliwości:
- ciężkie postacie łuszczycy i przyłuszczyce,
- choroby alergiczne i świądowe (pokrzywki, osutki polekowe, atopowe zapalenia skóry, alergie kontaktowe, liszaj czerwony płaski),
- rumienie skórne (guzowaty, wielopostaciowy),
- owrzodzenia kończyn dolnych o różnej etiologii (w przebiegu niewydolności żylnej, cukrzycy, miażdżycy, zapalenia naczyń),
- choroby infekcyjne skóry (ciężkie postacie róży, półpasiec, powikłany świerzb, choroby ropne, uogólnione postacie grzybic),
- choroby pęcherzowe, kolagenozy skórne, chłoniaki skórne, fotodermatozy,
- ciężkie odmiany trądzików (ropowiczy, odwrócony, różowaty),
- zakażenia przenoszone drogą płciową.
W ramach diagnostyki chorób skórnych w oddziale wykonuje się wycinki skórne, zakłada testy płatkowe, pobiera materiał do badania mykologicznego i immunopatologicznego zmian skórnych, a następnie prowadzi leczenie.
Ilość leczonych pacjentów - w ostatnich 3 latach ok. 648 rocznie.


Aparatura medyczna:
lampy UV : UVA, UVB, SUP, grzebień UV,
pompa
infuzyjna, mikroskop,
aparaty do krioterapii i elektrokoagulacji.
Przy użyciu nowoczesnej aparatury prowadzi się fototerapię łuszczycy i innych schorzeń skórnych wrażliwych na promienie UV, krioterapię i elektrokoagulację.

Plany na przyszłość.
Chcielibyśmy poszerzyć możliwości światłolecznictwa i diagnostyki schorzeń zależnych od promieniowania UV poprzez zakup lampy do fototerapii, rozszerzyć możliwości leczenia owrzodzeń troficznych nowoczesnymi metodami, ewentualnie wprowadzić laseroterapię.

Historia Oddziału.
Oddział Dermatologiczny w Cieszynie istnieje od 1953 r. Początkowo stanowił część Oddziału Chorób Wewnętrznych, z czasem, ze względu na zwiększającą się liczbę pacjentów ze zmianami skórnymi stworzono osobny oddział. Do sukcesów terapeutycznych tamtego okresu zaliczyć można m. in. skuteczną walkę z licznymi przypadkami grzybic, zwłaszcza u dzieci w latach 60-tych oraz zmniejszenie ilości przypadków kiły i gruźlicy skóry, tj. chorób o szczególnym znaczeniu w okresie powojennym. Ordynatorami oddziału byli: dr n. med. Karol Dostał i lek. med. Piotr Knieżyk. Od 1996 r. oddziałem kierowała lek. med. Anna Ziajka - Paluch, obecnie lek. med. Krystyna Krasnodębska-Gorycka. W tym czasie rozszerzono możliwości światłolecznictwa chorób skórnych poprzez zakup nowych lamp do fototerapii UVA, UVB i SUP, co znacznie poprawiło skuteczność leczenia łuszczycy, atopowego zapalenia skóry i innych chorób wrażliwych na UV. Wprowadzono testy naskórkowe do diagnostyki alergii typu kontaktowego, a także znacząco zwiększono liczbę badań histopatologicznych i immunohistochemicznych wycinków z trudnych diagnostycznie zmian skórnych pobieranych w trakcie hospitalizacji w oddziale. W związku ze zwiększającą się w ostatnich latach liczbą schorzeń skórnych o podłożu autoimmunologicznym, nawiązano współpracę z wysoce specjalistycznym laboratorium w Warszawie, korzystając z możliwości badań immunologicznych surowicy, jak i wycinków skórnych, co umożliwiło diagnostykę i właściwe leczenie takich schorzeń jak pęcherzyce i kolagenozy.
Od kilkunastu lat Oddział Dermatologiczny w Cieszynie zaspakaja potrzeby w zakresie chorób skórnych i wenerycznych pacjentów powiatu bielskiego i żywieckiego, co jest spowodowane brakiem oddziałów o profilu dermatologicznym w tym rejonie. Oddział aktywnie uczestniczy w organizacji zebrań Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, które odbywają się na naszym terenie.


 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top