Stacja Dializ

znajduje się w Pawilonie I, działa całą dobę

Telefon: centrala  33/ 8549200

Dyżurka lekarzy  - wew. 451

Dyżurka pielęgniarek -  wew. 455

Stacja Dializ - wew. 456

 

Ordynator - dr n. med. Piotr Firczyk - specjalista chorób wewnętrznych i chorób nerek

Lekarze:

- lek. Maryla Lennik-Siekierka - specjalista chorób wewnętrznych i nefrologii

- lek. Joanna Mogilska-Manda - specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z nefrologii

- lek. Mieczysław Gajdosz - specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z nefrologii

- lek. Katarzyna Iskrzycka - specjalista chorób wewnętrznych

- lek. Ewa Kamińska-Wojciechowska - specjalista chorób wewnętrznych

Pielęgniarka Oddziałowa - mgr Alicja Grochowiecka

 

Historia i charakterytyka oddziału
Dnia 07.10.1997 r. wykonano pierwsze zabiegi hemodializy w tutejszym szpitalu a tym samym na Śląsku Cieszyńskim u 2 pacjentów. Uroczystego otwarcia Stacji Dializ dokonali 13.10.1997 r. prof.dr n.med. Franciszek Kokot wraz z dr n.med. Maciejem Krzanowskim.

Hemodializa to zabieg wykonywany na sztucznej nerce, która zastępuje funkcję nerek u osób z ciężką przewlekłą niewydolnością nerek. W programie przewlekłych hemodializ, od kilku lat, znajduje się 80 chorych.

W tutejszej Stacji Dializ wykonywanych jest ponad 12 000 dializ rocznie. Stacja oferuje też dializy gościnne dla chorych przebywających czasowo w naszym regionie. Pacjenci mają zapewniony bezpłatny transport na dializy, a po dializie odwóz do domów.

Stacja jest czynna całą dobę. Pacjenci dializowani są na 4 "zmiany". Pierwsza zmiana zaczyna się o 4.30, ostatnia o 20.30.

Oddział posiada 12 stanowisk dializacyjnych (wydzielone są też stanowiska dla chorych z chorobą zakaźną), wyposażony jest w 17 aparatów do hemodializy (w tym 2 nowoczesne aparaty do hemodiafiltracji).

Pacjentami opiekuje się wyspecjalizowana kadra lekarzy i pielęgniarek o wysokich kwalifikacjach, starających się nie tylko o zdrowie, komfort i bezpieczeństwo, ale także o dobre samopoczucie pacjentów.

Od października 1997 r. kierownikiem Stacji Dializ, a od lutego 1998 r. ordyntorem Oddziału Nefrologii ze Stacją Dializ jest dr n.med. Piotr Firczyk, specjalista chorób wewnętrznych i chorób nerek, w czerwcu 2007 r. obronił doktorat z nefrologii.

Na oddziale kompleksową opiekę nad pacjentami sprawuje 12 wykwalifikowanych pielęgniarek, wśród nich 3 osoby są specjalistami pielęgniarstwa nefrologicznego, 1 osoba jest specjalistą pielęgniarstwa diabetologicznego, 4 osoby ukończyły kurs kwalifikacyjny z nefrologii i dializoterapii, 1 osoba ukończyła kurs kwalifikacyjny z anestezjologii i intensywnej terapii, 1 osoba jest w trakcie pielęgniarskich studiów magisterskich, 1 osoba ukończyła studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo.

 

  

 

Informacje kontaktowe

Szpital Śląski w Cieszynie

43-400 Cieszyn
ul. Bielska 4

tel. +48 33 854 92 00
fax. +48 33 852 12 24

Formularz kontaktowy

Uwaga! Ten serwis używa plików cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Top