18 grudnia 2025 r. podpisano umowę na realizację projektu: „Wdrożenie e-usług w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie”. Jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć technologicznych w najnowszej historii Szpitala Śląskiego. Celem inwestycji jest usprawnienie funkcjonowania placówki oraz poprawa jakości opieki medycznej. Dofinansowanie opiewa na kwotę 8 869 828,13 zł, całkowita wartość projektu wynosi 10 462 417,97 zł, a zakończenie jego realizacji zaplanowano na 31 maja 2026 r.
Podpisanie umowy umożliwia rozpoczęcie kompleksowej modernizacji infrastruktury IT szpitala. W ramach projektu przewidziano integrację i rozbudowę systemów informatycznych, które pozwolą usprawnić pracę wszystkich komórek organizacyjnych oraz zwiększyć efektywność udzielania świadczeń. Ważnym elementem przedsięwzięcia jest także cyfryzacja dokumentacji medycznej, istotnej z punktu widzenia diagnostyki i leczenia, która ułatwi pacjentom dostęp do informacji o stanie zdrowia oraz usprawni obsługę na kolejnych etapach procesu leczenia.
– Cyfryzacja jest dziś nieodłącznym elementem nowoczesnego szpitala. Podpisanie umowy pozwala rozpocząć inwestycję, która zwiększy bezpieczeństwo danych, usprawni procesy diagnostyczne i administracyjne oraz poprawi komfort obsługi pacjentów. To ważny krok w rozwoju placówki – podkreśla Adam Śliż, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.
Projekt zakłada również znaczące wzmocnienie cyberbezpieczeństwa. Obejmuje ono modernizację zużytego sprzętu informatycznego, aktualizację oprogramowania, a także wdrożenie dodatkowych narzędzi umożliwiających centralne monitorowanie zagrożeń w cyberprzestrzeni. Równolegle unowocześnione zostaną: system tworzenia kopii zapasowych oraz środowisko baz danych, co zapewni ciągłość i wydajność działania systemów informatycznych.
Zakres projektu obejmuje także wdrożenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji a także podłączenie szpitala do centralnego repozytorium danych medycznych, co usprawni przetwarzanie danych, podniesie efektywność i jakość udzielania świadczeń, oraz zwiększy dostępność informacji medycznych zarówno dla pacjentów, jak i personelu.
Potrzeba realizacji inwestycji wynika z wieloletniej eksploatacji istniejącej infrastruktury informatycznej oraz zmieniających się wymagań prawnych dotyczących bezpieczeństwa danych medycznych pacjentów. Modernizacja środowiska IT jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania placówki, zwiększenia jej odporności na potencjalne zagrożenia oraz zapewnienia wydajnej pracy wszystkich jednostek organizacyjnych.
Projekt cyfryzacyjny stanowi kolejny etap szeroko zakrojonego programu modernizacji Szpitala Śląskiego, obejmującego inwestycje w infrastrukturę medyczną, diagnostyczną, techniczną i organizacyjną. Jego realizacja przyczyni się do poprawy jakości świadczonych usług, usprawni pracę personelu oraz zwiększy bezpieczeństwo i komfort pacjentów.


